Svým působením chceme pomoct prosadit společenské a legislativní změny na úrovni Česka i EU a sice tak, aby byla výrazně zlepšena ochrana všech zvířat, včetně její vymahatelnosti. To vše v souladu s nejnovějšími vědeckými poznatky v oblasti etologie a welfare.
Živočišná produkce patří k nejvýznamnějším původcům stále se prohlubující nerovnováhy a neudržitelnosti globálního ekosystému. Čím vyšší intenzifikace živočišné výroby a produkce, tím vážnější negativní dopady na jeho rozvrat.
Přesto se chovy zintezivňují…
80 miliard
80 %
2140
300 milionů
35 milionů
Hlavní směry činností Nadačního fondu ONE HEART
Přinášet téma hospodářských zvířat, jejich životních podmínek i toho, jak je tato problematika přímo propojená s jinými zásadními tématy současnosti, do veřejného prostoru. Nabízet veřejnosti i politikům fakta, vědecké poznatky a informace namísto současných mnohdy záměrně klamavých a zavádějících prohlášení zainteresovaných zájmových skupin a zastírání skutečného stavu včetně negativních dopadů (etických, ekonomických a ekologických) takzvaného živočišného průmyslu.
Proč je to tak důležité?
Abychom mohli zvířatům pomoct, potřebujeme znát jejich reálné potřeby. V dnešní době je drtivá většina z nás od hospodaření tak vzdálena, že mnohdy vůbec netušíme, jak vlastně chov zvířat vypadá, co konkrétní zvířata potřebují k dobrému životu. Proto je základním krokem faktická informovanost.
Dalším z cílů fondu je pomoct prosadit přechod na udržitelnější, ideálně regenerativní zemědělský systém postavený na welfare zvířat, což znamená přínos nejen pro zvířata, krajinu a ekologii, ale také pro zdraví lidské populace. Velmi zjednodušeně řečeno jde mimo jiné o ukončení intenzivních (velko)chovů v jejich současné podobě a konec klecových chovů pro všechna zvířata (nejen nosnice).
S tím souvisí také změna legislativy v oblasti přepravy živých zvířat do takzvaných třetích zemí, jež povede k výraznému omezení, ideálně ukončení dálkových transportů živých zvířat a zlepšení přepravních podmínek.
Podle údajů Eurogroup for Animals je ročně jen v rámci EU transportováno přes jeden a půl miliardy živých zvířat. Miliony z nich cestu nepřežijí. Evropský úřad pro bezpečnost potravin potvrdil, že zvířata během transportů zbytečně trpí a je tedy třeba změnit legislativu. Jsme také proti testování na zvířatech. Jen v Česku je ročně k pokusným účelům ‘použito’ víc než čtvrt milionu živých zvířat, přestože již naprostou většinu testů lze provést jinak. I proto se snažíme otevírat debatu na téma Cruelty free drogistického zboží, kosmetiky i oděvů.
Cílem našeho snažení je, aby důraz na reálný welfare zvířat byl základní podmínkou pro umožnění legálního fungování jakéhokoliv živočišného chovu a farmy se zvířaty, natož pak pro čerpání dotací a státní podpory. Welfare a nutnost (v dnešní době už podle vědců existenční nezbytnost) změnit systém zemědělství na skutečně udržitelné, je pro nás všechny příležitostí. Můžeme – a tedy musíme – změnit svět, jež na tom i díky nám není dobře.
Co je to welfare?
Welfare se do češtiny ne zcela přesně překládá jako pohoda zvířat. Zahrnuje celý soubor opatření, jež mají za cíl zajistit, aby dané zvíře žilo dobře. Dobře podle toho, co fyziologicky a etologicky právě ono potřebuje k životu bez zbytečného stresu. Welfare tedy není jen o zajištění dostatečné a kvalitní potravy a vody, ale také o poskytnutí odpovídajícího životního prostředí a veterinární péče. Welfare také znamená minimalizaci stresu zvířat a možnost projevit jejich přirozené chování.
Zjednodušeně řečeno má welfare tři složky: zabývá se tím, jak se zvířeti daří po fyzické a psychické stránce a také zda má možnost žít život přirozený pro daný druh.
Z tohoto pohledu většina současných hospodářských chovů a obzvlášť, ale nejen intenzivních velkochovů neobstojí.
Zájem o lepší život zvířat by měl být pro společnost, jež se chce nazývat vyspělou a kulturní, automatický. Když odhlédneme od etiky, tak kvalita života zvířat přímo souvisí s ekosystémem planety.
Když pomáháme zlepšit život zvířatům, pomáháme také sobě, budoucím generacím a světovému ekosystému.
Co děláme?
Zvyšujeme informovanost a otevíráme debatu
Vyvoláváme veřejnou poptávku po zlepšení zacházení se zvířaty jako s cítícími živými bytostmi. Připravujeme edukativní projekty, provádíme investigace…
Tvoříme komunikační platformu
Naším cílem je také vytvořit relevantní platformu pro vzájemnou komunikaci všech zainteresovaných (od aktivistů, přes vědce, farmáře a podnikatele po zákonodárce) neboť takováto platforma v Česku chybí.
Spolupracujeme s dalšími organizacemi
Podílíme se na vybraných mezinárodních kampaních v oblasti zlepšení života zvířat. Setkáváme se a spolupracujeme s organizacemi, jež se snaží zlepšit život zvířat, nejen v rámci Česka, ale aktivně také v Bruselu.
Jsme například hrdým partnerem organizace CIWF a evropských kampaní endthecageage.eu, konecdobyklecove.cz či kampaně end.it na ukončení velkochovů.
Podporujeme ostatní
Nadační fond bude také poskytovat finanční pomoc těm, kteří se o lepší život zvířat reálně starají. Ať již tím, že provozují útulky (jen v Česku je v nich odhadem přes padesát tisíc převážně psů a koček), záchranné stanice pro zvířata, zvířecí hospicy či poskytují podpůrné služby (transportní, právní, lékařské…).
Jednáme s odborníky i politiky
Protože základem jakékoliv relevantní změny jsou fakta a odborné znalosti, spojujeme v naší Odborné radě síly s těmi nejpovolanějšími – profesory a vědci, kteří se zabývají nejen životem zvířat ze všech úhlů, ale i s renomovanými experty na klima, krajinu, ekologii, právo, ekonomii, lidské zdraví…
Komunikujeme také s politiky a nabízíme jim relevantní informace a fakta, aby mohli činit odpovědná rozhodnutí i změny zákonů.
V kampani konecdobyklecove.cz jsme spolu s ostatními organizacemi sesbírali přes dvacet tisíc podpisů českých občanů a petici si od nás osobně v dubnu převzal tehdejší ministr zemědělství Zdeněk Nekula.
Slíbil nám, že Česko bude lídrem ve zlepšování welfare zvířat v EU. Snažíme se o to, aby nezůstalo jen u slibu.