We want to help bring about social and legislative changes at the Czech and EU level to significantly improve the protection of all animals, including its enforceability. All this in accordance with the latest scientific knowledge in the field of ethology and welfare.

Livestock production is one of the most significant contributors to the growing imbalance and unsustainability of the global ecosystem. The greater the intensification of livestock production, the more serious the negative impacts on its disruption.

Yet animal farming is becoming more intense...

80 billion

farm animals around the world

80 %

of them suffer in traumatic conditions

2140

factory farms in the Czech Republic

300 milion

suffer in cages across Europe

35 million

farm animals in the Czech Republic

Main directions of the ONE HEART Foundation activities 

Bringing the topic of farm animals, their living conditions and how this issue is directly linked to other major current issues, into the public space. Offering the public and politicians facts, scientific knowledge and information instead of the current often deliberately false, misleading statements by interested parties and obfuscation of the real situation, including the negative impacts (ethical, economic and environmental) of the so-called animal farming industry.

Why is it so important?

In order to help animals, we need to know their real needs. Nowadays, the vast majority of us are so far removed from farming that we often have no idea what animal husbandry actually looks like, and what specific animals need for a good life. That is why factual awareness is an essential step.

What is welfare?

Interest in a better life for animals should be automatic for a society that wants to call itself advanced and cultured. Ethics aside, the quality of animal life is directly related to the planet's ecosystem.

When we help improve the lives of animals, we help ourselves, future generations and the world's ecosystem.

What do we do?

We raise awareness and open up the debate

We generate a public demand for improved treatment of animals as sentient living beings. We prepare educational projects, conduct investigations..

We create a communication platform

Our goal is also to create a relevant platform for mutual communication of all stakeholders (from activists, scientists, farmers and entrepreneurs to legislators), as there is no such platform in the Czech Republic.

We cooperate with other organisations

We participate in selected international campaigns to improve the lives of animals. We meet and cooperate with organizations that are trying to improve the lives of animals, not only in the Czech Republic, but also actively in Brussels.

For example, we are a proud partner of the CIWF and European campaigns endthecageage.eu, konecdobyklecove.cz (The End of the Cages` Time)  or the campaign end.it to end factory farming.

We support others

The Foundation will also provide financial assistance to those who actually care for the better life of animals, whether by running shelters (it is estimated that they house more than fifty thousand dogs and cats in the Czech Republic alone), animal rescue stations, animal hospices or providing support services (transport, legal, medical...).

We are engaged in discussions with experts and politicians.

Because facts and expertise are the basis of any relevant change, we are joining forces with the most competent people in our Expert Board - professors and scientists who not only deal with animal life from all angles, but also with renowned experts in climate, landscape, ecology, law, economics, and human health.. 

We also communicate with politicians, offering them relevant information and facts so they can make responsible decisions and changes to laws. 

In the campaign konecdobyklecove.cz (The End of the Cages` Time) together with other organisations, we collected over twenty thousand signatures from Czech citizens and the petition was personally received by the then Minister of Agriculture Zdeněk Nekula in April.

He promised us that the Czech Republic would be a leader in improving animal welfare in the EU. We are trying to make sure that it is not an empty promise.

Thanks in part to the success of the European Citizens' Initiative, in which more than 1.4 million EU citizens demanded improvements in animal welfare and the EU is preparing a revision of the legislation at their instigation, we know that every voice has power! 

Please follow us and support us, your voice can help too.    

@oneheart_nf
  • @eucouncil přijal NATURE RESTORATION ACT neboli zákon na obnovu přírody 🌲🌿🐾Prošlo to jen těsně, ale i tak to znamená, že mimo jiné budou muset členské státy obnovit 30 % degradovaných ekosystémů (což jsou třeba lesy, vodní plochy, zemědělská půda...) do roku 2030💚Zákon taky třeba myslí na fatální úbytek opylovačů, snaží se jej zastavit a kritický trend posledních let zvrátit 🐝 atd. Zkrátka byl učiněn jeden z důležitých kroků směrem k uzdravování globálního ekosystému🌍Máme radost, že se český ministr @petr.hladik.brno za tento zákon postavil! 👏🏻#jsmevtomvsichnispolu #weareallinthistogether #oneheart
  • Dnes je mezinárodní den STOP PŘEPRAVĚ ZVÍŘAT ❌BAN LIVE EXPORTSI orgány @europeancommission potvrdily, že během dálkových transportů zvířata trpí a je třeba to změnit ✊🏻Desítky až stovky hodin ve vedrech i mrazech, bez jídla, pití, často nemocná, zraněná, téměř vždy k smrti vyděšená, ve vlastní krvi a výkalech… cestují namačkaná tělo na tělo napříč Evropou i světem💔Víme z našich debat se zástupci Státní veterinární zprávy, že není v jejich moci kontrolovat, jak a za jakých podmínek jsou zvířata z Česka přepravována😟Pojďme to zbytečné utrpení zastavit @ministerstvo_zemedelstvi ! Když to šlo ve Velké Británii či Německu, proč ne u nás? Ukončeme dálkové transporty živých zvířat 🤞🏻✌🏻🕊️#banliveexports
  • Farmagedon v Nedej se @ceskatelevize 👏🏻🙏🕊️Aneb konečně o tom, jak žijí/živoří/trpí desítky milionů zvířat jen v Česku, někdo další mluví! Sice je to zase ve starém narativu, který vydává zažité stereotypy za fakta a staví na pokrytectví, ale věříme, že je to jen první krok z mnoha. Kdo jste nestihli v neděli 2.6., máte šanci v iVysílání. #vsichnimamejednosrdce #oneheart #weareallinthistogether#animalwelfare
@eucouncil přijal NATURE RESTORATION ACT neboli zákon na obnovu přírody 🌲🌿🐾Prošlo to jen těsně, ale i tak to znamená, že mimo jiné budou muset členské státy obnovit 30 % degradovaných ekosystémů (což jsou třeba lesy, vodní plochy, zemědělská půda...) do roku 2030💚Zákon taky třeba myslí na fatální úbytek opylovačů, snaží se jej zastavit a kritický trend posledních let zvrátit 🐝 atd. Zkrátka byl učiněn jeden z důležitých kroků směrem k uzdravování globálního ekosystému🌍Máme radost, že se český ministr @petr.hladik.brno za tento zákon postavil! 👏🏻#jsmevtomvsichnispolu #weareallinthistogether #oneheart
@eucouncil přijal NATURE RESTORATION ACT neboli zákon na obnovu přírody 🌲🌿🐾 Prošlo to jen těsně, ale i tak to znamená, že mimo jiné budou muset členské státy obnovit 30 % degradovaných ekosystémů (což jsou třeba lesy, vodní plochy, zemědělská půda…) do roku 2030💚 Zákon taky třeba myslí na fatální úbytek opylovačů, snaží se jej zastavit a kritický trend posledních let zvrátit 🐝 atd. Zkrátka byl učiněn jeden z důležitých kroků směrem k uzdravování globálního ekosystému🌍 Máme radost, že se český ministr @petr.hladik.brno za tento zákon postavil! 👏🏻 #jsmevtomvsichnispolu #weareallinthistogether #oneheart
4 weeks ago
View on Instagram |
1/3
Dnes je mezinárodní den STOP PŘEPRAVĚ ZVÍŘAT ❌BAN LIVE EXPORTSI orgány @europeancommission potvrdily, že během dálkových transportů zvířata trpí a je třeba to změnit ✊🏻Desítky až stovky hodin ve vedrech i mrazech, bez jídla, pití, často nemocná, zraněná, téměř vždy k smrti vyděšená, ve vlastní krvi a výkalech… cestují namačkaná tělo na tělo napříč Evropou i světem💔Víme z našich debat se zástupci Státní veterinární zprávy, že není v jejich moci kontrolovat, jak a za jakých podmínek jsou zvířata z Česka přepravována😟Pojďme to zbytečné utrpení zastavit @ministerstvo_zemedelstvi ! Když to šlo ve Velké Británii či Německu, proč ne u nás? Ukončeme dálkové transporty živých zvířat 🤞🏻✌🏻🕊️#banliveexports
Dnes je mezinárodní den STOP PŘEPRAVĚ ZVÍŘAT ❌ BAN LIVE EXPORTS I orgány @europeancommission potvrdily, že během dálkových transportů zvířata trpí a je třeba to změnit ✊🏻 Desítky až stovky hodin ve vedrech i mrazech, bez jídla, pití, často nemocná, zraněná, téměř vždy k smrti vyděšená, ve vlastní krvi a výkalech… cestují namačkaná tělo na tělo napříč Evropou i světem💔 Víme z našich debat se zástupci Státní veterinární zprávy, že není v jejich moci kontrolovat, jak a za jakých podmínek jsou zvířata z Česka přepravována😟 Pojďme to zbytečné utrpení zastavit @ministerstvo_zemedelstvi ! Když to šlo ve Velké Británii či Německu, proč ne u nás? Ukončeme dálkové transporty živých zvířat 🤞🏻✌🏻🕊️ #banliveexports
1 month ago
View on Instagram |
2/3
Farmagedon v Nedej se @ceskatelevize 👏🏻🙏🕊️Aneb konečně o tom, jak žijí/živoří/trpí desítky milionů zvířat jen v Česku, někdo další mluví! Sice je to zase ve starém narativu, který vydává zažité stereotypy za fakta a staví na pokrytectví, ale věříme, že je to jen první krok z mnoha. Kdo jste nestihli v neděli 2.6., máte šanci v iVysílání. #vsichnimamejednosrdce #oneheart #weareallinthistogether#animalwelfare
Farmagedon v Nedej se @ceskatelevize 👏🏻🙏🕊️ Aneb konečně o tom, jak žijí/živoří/trpí desítky milionů zvířat jen v Česku, někdo další mluví! Sice je to zase ve starém narativu, který vydává zažité stereotypy za fakta a staví na pokrytectví, ale věříme, že je to jen první krok z mnoha. Kdo jste nestihli v neděli 2.6., máte šanci v iVysílání. #vsichnimamejednosrdce #oneheart #weareallinthistogether #animalwelfare
2 months ago
View on Instagram |
3/3