ODBORNÁ RADA Nadačního fondu ONE HEART

Vážíme si toho, že se můžeme opírat o odborné znalosti a zkušenosti renomovaných vědců a špičkových profesionálů.

Postupně vám je zde budeme představovat.

WELFARE

Doc. Ing. Helena Chaloupková, Ph.D

Profesně se etologií a welfare domestikovaných druhů zvířat, a to zejména v oblastech mateřského a sociálního chování, ontogeneze, vztahu mezi člověkem a zvířetem, welfare ve vztahu k ustájení zvířat a manipulace s nimi, zabývá už téměř 25 let.

Odborně zkoumá kvalitu života jak hospodářských zvířat, tak i těch zájmových jako jsou psi, kočky anebo „pet“ králíci. Pracovala mimo jiné ve Výzkumném ústavu živočišné výroby v Praze Uhříněvsi na oddělení etologie se zaměřením na etologii hospodářských zvířat a jejich welfare. Od roku 2011 je zpět na České zemědělské univerzitě. Na fakultě Agrobiologie, potravinových a přírodních zdrojů působí jako vedoucí Katedry etologie a zájmových chovů.

Kromě toho, že vědecky pracuje a přednáší na univerzitě a publikuje výsledky výzkumů z oblasti welfare v renomovaných vědeckých časopisech, zúčastňuje se i popularizační práce pro laickou veřejnost.

„Považuji za důležité, aby se současné poznatky o zvířatech a o jejich biologických potřebách dostaly k lidem, kteří je chtějí chovat a vlastnit. V dnešní době je nutné a vlastně normální zajistit námi chovaným zvířatům kvalitní život, i když se to samozřejmě neobejde bez kompromisů.“

LEGISLATIVA WELFARE

Ing. Romana Šonková

Vystudovaná zootechnička se už přes dvacet let věnuje ochraně zvířat. Od roku 2008 zastupuje v Česku mezinárodní nevládní organizaci Compassion in World Farming, která se zabývá zlepšováním života hospodářských zvířat a podporou humánních a ekologicky udržitelných metod hospodaření v zemědělství.

Dlouhodobě se podílí na vyjednáváních legislativních změn v oblasti standardů welfare zvířat v rámci Česka a EU. Téměř dvacet let je také členkou Ústřední komise pro ochranu zvířat, což je poradní orgán ministra zemědělství.

„Zvířata jsou úžasné bytosti, vnímavé a inteligentní. Zaslouží si naše pochopení, laskavost a soucit. Věřím, že lidstvo dospěje k harmonickému soužití se všemi živými tvory, ale máme před sebou ještě dlouhou cestu. Každý krok správným směrem je na této cestě obrovsky důležitý.“

CRUELTYFREE

Dr. Barbara Alice Paldus

Je uznávaná kanadsko – česká vědkyně nejen v oblasti biotechnologií, mimo jiné s doktorátem ze Stanfordské univerzity. Držitelka více než 40 patentů, investorka a sériová podnikatelka, která založila společnosti jako Picarro (detekce skleníkových plynů pro sledování změny klimatu) či Finesse Solutions (biotechnologické vybavení pro vakcíny, léčbu rakoviny a buněčnou terapii).

Aktuálně slaví úspěchy se společností Codex Labs, jejímž cílem je poskytovat cenově dostupnou a vysoce účinnou péči o pleť, která podporuje mikrobiom a zajišťuje co nejzdravější pokožku, to vše bez kompromisů v oblasti udržitelnosti.

Doktorka Paldus věří, že i nejšpičkovější výzkum lze dělat bez testování na zvířatech – nikdy během své praxe ani podnikání tyto metody nepoužila. Její produkty nesou ověřené mezinárodní certifikáty Cruelty free (Bez krutosti).

„S pokroky v biotechnologiích, modelech kůže a umělé inteligenci si nedokážu představit budoucnost, kde by bylo místo pro testování na zvířatech. Pokud se jako společnost rozhodneme, můžeme převést všechny kosmetické produkty z laboratoře na lidské testy – a když řekneme, že to nejde? Pak bychom možná takové produkty neměli vyvíjet.“